Ceza Davalarında Avukat İle Temsil Önemli Mi?

Ceza davalarında çoğu zaman vatandaşlarımız “…bundan bir şey çıkmaz….”gibi yanlış telkin ve yönlendirmelerle kapıldıkları düşünceler nedeniyle kendilerini avukat ile temsil etmek istemediğine şahit oluyoruz. Ama gerçek öyle mi? Bundan bir şey çıkmaz denilen olayda ya hayatınızın geriye kalanını zora sokacak olmadık sonuçlar ortaya çıkarsa?

Ceza Hukuku davalarında avukatın kişinin sorumluluklarının bilinciyle hareket ediyor olması oldukça önem teşkil etmektedir. Örneğin ağır ceza mahkemesinde görülen ceza davalarda kişi haklarını en iyi şekilde savunmuş olması muhtemel zararları en aza indireceği bilinen bir gerçektir. Peki Türk Ceza Hukuku sisteminin en ağır cezalara tabi kıldığı suçlarda kişi kendisini hiçbir tedbir almadan 3.bir kişinin değerlendirmesine mi bırakacak. Bundan bir şey çıkmaz diyerek öylece bekleyecek mi ? İsteyen bekler kimse bir şey diyemez ama etkin bir savunma verememiş olmasının sonuçları ile de muhatap olur.

İşte burada karşımıza avukat çıkmaktadır. Savunma makamı olarak mahkemenin 3 ayağından birisini oluşturan avukat aynı zamanda adil yargılamanın da en önemli temelidir. Nitekim bir ceza verilse dahi kendisini bir avukatla en iyi şekilde savunmuş olan bir kişiye ceza verilmiş olmaktadır. Bu da kamu vicdanını rahatlatan bir durumdur. Nitekim yargı sistemi

“…kendisini en iyi şekilde savunmasına imkan verdim, tüm savunma argümanları sonrasında bu cezayı verdiysem vicdani bir sorumluluğum kalmadı…..”

diyebilecektir. Tersi durumda kendisini savunmaktan aciz bırakılan bir kişiye verilen cezanın ne kadar adil olduğu ve kamu vicdanını rahatlattığı söylenebilir.

Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Genel Olarak Ağır Ceza Mahkemelerinde Hangi Suçlar Görülür ?

Ağır ceza suçlarının görüldüğü davaların sonuçları, bilindiği üzere çok ciddi ve hassas durumlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle davaya konu olan kişilerin, özgürlükleri, sicil kayıtları ciddi anlamda tehdit altında olabilmektedir. Öte yandan mağdur sıfatıyla ceza davalarına konu olan kişiler de suçluların hukuki açıdan hakkaniyetli cezalar almaması sonucu hak kayıplarına uğrayabilmektedir.

Bu noktada ağır ceza mahkemelerinde kişinin kendisini bir avukat ile temsil etmesi olası hak kayıplarının önüne geçilmesinde büyük önem teşkil etmektedir. Ağır ceza mahkemelerine konu olan suçlar genellikle şu tür suçlardan oluşmaktadır:

 • Kasten adam öldürme suçu ve teşebbüs halleri
 • Nitelikli dolandırıcılık suçu
 • Yağma suçu
 • Zimmet suçu
 • İhaleye fesat karıştırma suçu
 • Bilişim suçları
 • Parada sahtecilik suçu
 • Uyuşturucu Ticareti
 • Rüşvet
 • Cinsel istismar ve saldırı suçları
 • Birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olma
 • Hileli İflas
 • Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma
 • Terörle Mücadele Kapsamına giren suçlar esasen suç türleri daha da artırılabilir.Ancak konunun anlaşılması açısından yeterli sayıda örnek verdiğimizi düşünüyoruz.

Ceza Mahkemelerinde Kişiyi Temsil Edecek Avukat Nasıl Olmalı ve Kişinin Avukatla İletişimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle ceza davalarında sizi temsil edecek olan avukat ile aranızdaki iletişimin nasıl olması gerektiğine dair beyanlarda bulunalım. Karşınızda bu işi meslek olarak yapıyor ve emeğinin karşılığı olarak ücret alıyor olsa da bir insan olduğunu unutmamak gerekir. Herkes gibi avukatlar da insandır ve hata yapabilir. Hata yapmamak için gerekli özeni gösterdiğine de emin olabilirsiniz. Bu sebeple kişinin eylemlerinin sonucunu avukattan bilmek hatalı bir bakış açısıdır. Herkesin savunma hakkı vardır ve savunma imkânı tanınmış olması çok önemlidir. Tüm savunmalara ve çabalara rağmen bir ceza alınmışsa bunun sorumlusunun avukat olarak görülmesi oldukça yanlış bir yaklaşımdır.

Bunun yanı sıra yargılama aşamasında elbette bilgi alma hakkınız gereği dosyanın genel durumu hakkında avukatınızdan bilgi almanız gerekir. Ancak acil bir durum olmadığı sürece karşınızdaki kişinin de bir insan olduğunu, bir aile hayatı olduğunu unutmamak gerekir .Mesela gece saat 2 de arayıp da dosya hakkında bilgi almak istemek abes bir davranıştır.

Yine tutuklu dosyalarda avukattın gerektikçe müvekkili ile cezaevine gidip görüşmesi ve savunması hakkında ve dosyanın genel durumu hakkında bilgi vermesi doğal bir yükümlüktür. Ancak dosyada bir gelişme olmadan ve duruşmaya da daha çok zaman varken avukatın sürekli cezaevine gitmesini talep etmek yine yanlış bir davranıştır. Bu davranışlar sebebiyle avukatın dosyasına olan ilgisi ve heyecanı kaybolmaktadır. Bu davranışların bazen mobbing boyutuna ulaştığı her hafta görüşmeye gideceksin sana boşuna mı para verdik gibi baskılara maruz kalındığı da olmaktadır. Bunlar çok yanlış ve anlayışsız davranışlardır.

Son olarak avukat ile kurulacak iletişimde anlaşılan ücretin söz verildiği şekilde ödenmiş olması çok önemlidir. Ne olursa olsun avukat belirli kurallara riayet ederek bu işi bir meslek olarak yapmakta ve emeğinin karşılığında ücret alarak geçimini sağlamaktadır. Bu duruma saygı göstererek kararlaştırılan ödeme planına riayet edilmesi bir diğer önemli husustur.

Mirasın reddi
 

Peki Ceza Davasında Sizi Temsil Edecek Avukat Nasıl Olmalı

Elbette her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır. Her avukatın kendi stratejileri ve savunma yöntemleri farklılık gösterir. Bu yöntem ve stratejilere ya da nasıl savunma vermesi gerektiğine dair beyanlar vermeyeceğiz. Yalnızca genel karakter ve iletişim konusunda bulunmasını düşündüğümüz temel özellikleri anlatacağız.

Öncelikle ceza davanızda sizi temsil edecek avukatınız özgün olmalı ve sorumluluklarının bilinciyle hareket etmelidir. Önceki deneyimlerinden yararlanarak ortaya yeni bir iş çıkarması gerekmektedir. Dolayısıyla sürekli kendini tekrar eden bir avukat yeterince iyi değildir.

Gerek ceza davasında gerekse de diğer davalarda avukatın özellikleri arasında meslek ahlakı ön planda tutması gerekmektedir. Müvekkiline hukuki desteği sunmak için ilk günkü gayretini son günde de göstermekle yükümlüdür. Bunu başarabilen avukatlardan iyi bir avukat olarak söz edilebilir. En önemlisi avukatın müvekkili ile iletişimi sağlıklı olmalıdır. Herkesin hukuki desteğe ihtiyacı olabilir. Hukuki destek gerektiğinde birlikte yola çıkacağınız avukatla aranızdaki sürecin başlangıcından sonuna nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda faydalı olmasını ümit ettiğimiz yazımızı sizlerle paylaştık. Saygılarımızla.

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıklayın

gaziantep en iyi ceza avukatlari

5/5 - (1)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?