Taahhüdü İhlal Suçunda Verilen Karara Karşı İtiraz Süresi Ne Zaman Başlar ?

Taahhüdü İhlal Suçunda Verilen Karara Karşı İtiraz Süresi Ne Zaman Başlar ? sorusunun cevabına bakalım.
İcra ve İflas Kanunu 340. madde tazyik hapsi. 
Taahhüdü ihlal, ödeme şartını ihlal, İcra ceza mahkemelerinin Taahhüdü ihlal nedeniyle vermiş olduğu 3 ay tazyik hapsine yapılacak olan itiraz dilekçesidir. 
İcra Ceza Mahkemelerinin vermiş olduğu taahhüdü ihlal mahkumiyet kararlarına karşı izlenecek İtiraz usulü; duruşmaya katılınmış ise 7 gün içinde, duruşma yoklukta yapılmışsa mahkumiyet kararının tebliği tarihinden itibaren 7 gün içinde yine mahkumiyet kararı veren aynı mahkemeye itiraz dilekçesi sunulacaktır. İcra ceza mahkemesi bu itiraz dilekçesini bir üst icra ceza mahkemesine verdiği kararın incelenmesi için gönderecektir.

Örnek olarak açıklayacak olursak; cezayı veren 1. İcra ceza mahkemesiyse, itiraz incelemesi 2. icra ceza mahkemesine yapılacaktır, cezayı 2. icra ceza vermişse itiraz 3. icra cezaya yapılacaktır yani bir üst numaralı mahkemeye, bazı yerlerde tek icra ceza mahkemesi varsa bunun itirazı da yine orada bulunan Asliye Ceza Mahkemesine yapılacaktır.

Tokmak, Terazi, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Eğer sanık duruşmaya katıldığında bu ceza mahkemece yüze karşı okunarak verilmişse bu cezanın tebliği kararın yüze karşı okunduğu yani verildiği tarihtir. Yani 7 günlük itiraz süresi bu tarihten başlar buraya dikkat edilmesi gerekir yani bana zarfla tebliğ edilecek diye beklemeyin itiraz süresini kaçırırsınız. Eğer duruşmaya hiç gitmediniz hiçte katılmadınız gıyabınızda arkanızdan ceza verilmiş o zaman verilen bu ceza sizin adresinize mahkemeden zarfla gönderilerek tebliğ edilecek sizinde 7 günlük itiraz süreniz bu zarfın size tebliğ edilmesi ile başlayacaktır.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?