KADINLAR NEDEN ALDATIR – ALDATMANIN BOŞANMA DAVASINA ETKİSİ

Ceza, Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Hukuk, Adalet, Gaziantep, Tazminat, idari dava Avukatı, Haberler, News, Uyuşturucu, Cinsel Taciz, Sosyal Medya, Hacker, Siber Suç, Cezaevi, Gardiyan, Savcı, Başsavcı, Adliye, Zabıt Katibi, Hakim, Cinayet, Gasp, Yaralama, Yankesicilik, Tecavüz, İstismar, Whatsapp, Twitter, Instagram, Kadına Şiddet, Velayet, Nafaka,

KADINLAR NEDEN ALDATIR – ALDATMANIN BOŞANMA DAVASINA ETKİSİ

Eşler arasında evlilik birliği devam ederken kendilerinden beklenen en önemli yükümlülüklerin başında sadakat yükümlülüğü gelmektedir. Kanun koyucu da özellikle evlilikte sadakat yükümlülüğüne değinmiş ve bu husustaki hassasiyetini göstermiştir.

Kadınlar neden aldatır? Sorusunun cevabından çok aslında aldatmanın haklı görülebilecek bir sebebinin olmayacağını belirtmek isteriz. Toplumda aileye biçilen önemli rolde aile kurumunu ayakta tutan en güçlü bağ da aslında sadakattir. Sadakat yükümlülüğünü ihlal eden ailelerin çoğalması ise bu dengenin giderek bozulmasına da neden olduğu aşikar.

Düğün, Gelinlik, Damatlık, Nikah, Şahit, Mühür, Mektup, Nafaka, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı, Haberler, News, Şirket, İş Hukuku, Ticari Hukuk,

Erkekler neden aldatır? konusuna da ayrıca değineceğiz ancak kısaca erkeklerin aldatma eylemleri yapılan anket ve istatistikler ile daha kolay ve yaygın olduğunu söyleyebilmekteyiz. Hatta bazı erkek grupları kendi içlerinde bu eylemi o kadar normalleştirmiştir ki aralarında skor yarışı haline getirdikleri görülür. Kadınlar için durum tam olarak bu kadar kolay ve yaygın değildir.

Ancak son yıllarda yine yapılan anket ve istatistikler ile kadınların da aldatma eyleminin hatırı sayılı oranlarda yaygınlaştığını görmekteyiz.

Kadınlar neden aldatır sorusunun cevabını şundan dolayı aldatır şeklinde net bir cevapla vermek elbette mümkün değildir. Ancak yaygın aldatma eylemlerinden öğrendiğimiz bazı sebepleri açıklamaya çalışacağız.

Kaba Saba Erkek Modeli

Kesinlikle kocası kaba saba olan bir kadın onu aldatır ya da aldatmaya meyillidir şeklinde bir sonuçtan bahsetmiyoruz. Bu hususta yanlış anlaşılmalar olsun istemeyiz. Yalnızca göze çarpan ve ortak noktada birleşen bazı aldatma eylemlerinde karşı eşlerin kaba saba insanlar olduğu gözlemlenmektedir.

Bu kişilikte olan bir insandan diğer eşin daha çabuk bıktığı, buna bağlı olarak da daha kolay vazgeçtiği ve karşısına çıkan bir başka erkekteki özelliklerin bir çoğunun daha cazip gözükmeye başladığı görülmektedir. Bir başka erkek bu konuda kadına karşı biraz da ileri gidecek yakınlaşmalar kurmaya çalışınca aldatmanın kolaylaştığı görülmektedir.

Birçok boşanma davasında aldatma eyleminin altında hep eşler arasındaki sağlıksız iletişimin yattığı, aldatma dahil bir çok eylemin buna benzer eylemlerin birikmesinin bir sonucu olduğu da söylenebilmektedir.

Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

Kirli ve Dağınık Erkek

Kadınlar eşi kirli diye aldatır mı diyeceksiniz ? Elbette verdiğimiz gerekçeler genel kural niteliğinde anlaşılmamalıdır. Böyle olursa sonuç aldatılırsın yönünde bir çıkarım yapmak hatalı olur. İzah ettiğimiz şeyler aldatma eyleminin kolaylaşmasını sağlayan bazı örneklerdir.

Gerçekten de kişisel bakımına özen göstermeyen, terli ya da pis kokan, halı sahadan bile gelip yıkanmayan,dişini fırçalamayan, sürekli soğan sarımsak katkılı yemekler yiyip ağzı kokan, sürekli dağınık ve pasaklı olup evde yaşayan insanları kendisinden usandıran ortak yaşamı dar eden insanlar var.

Bir boşanma davamızda müvekkilin eşinin ayda bir büyük kavgalar sonrasında banyo yaptığını söylemişti. Gerçekten de insan kirli pasaklı biriyle yaşamak istemeyebilir.

Hem aile hayatında hem sosyal hayatta hatta en önemlisi cinsel hayatta kirli ve kokan bir insanla birlikte olmak bir yere kadar katlanabileceği tahmin ediyorsunuzdur. Eşinden bu sıkıntılarını çeken kadının da maalesef eşinden vazgeçmesi kolaylaşması da normal hale gelmektedir.

Psikolojik Şiddet, Fiziksel Şiddet ya da Ekonomik Şiddet

Kadının sürekli dayak yemesi, fiziksel olmasa da kötü sözler ile aşağılanması, sürekli eleştirilmesi veya çalışma imkânı olmayan kadınların ekonomik ihtiyaçlarının gözetilmemesi, çalışma imkânı olanların ise gelirine el konulması gibi ekonomik şiddet vakaları sonuç olarak kadının aldatması ile son bulabiliyor.

Nitekim bu davranışlarla bunaltılan kadının görmüş olduğu eziyetler karşısında ilk çıkış kapısına sarılması da veya intikam alma duygusuyla hareket etmesi de kolaylaşıyor. Kişi karşı tarafa fiziksel üstünlük kuramayınca aldatarak intikam aldığını düşünebilmektedir.

Düğün, Gelinlik, Damatlık, Nikah, Şahit, Mühür, Mektup, Nafaka, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı, Haberler, News, Şirket, İş Hukuku, Ticari Hukuk,

Pasif ve Özgüveni Olmayan Erkek

Kadının ya da erkeğin evinde kendisini güvende hissetmesinin en önemli gerekçelerinden birisi de eşine duyduğu güvendir. Bir sorun olduğunda eşinin desteğinden şüphe duymayan, bu sorunu kocam çözer karım çözer diyebilmek, eşinin toplum içinde aktif ve öz saygısının yüksek olduğunu görmek çok önemlidir.

Ancak sorun olduğunda kaçan, pasif duran belki de eşinin üzerine atan, sorunlarla eşini baş başa bırakan bir kocanın da karısının da ona karşı saygısının kalması beklenemeyecektir.

Çok güçlü bir sevgi ile de bağlı değilse bir kadın eşine olan saygısını da yitirince ondan daha kolay vazgeçtiğini görmekteyiz.

Erkeğin Uzun Süreli Evden Ayrı Kalması

Son dönemde özellikle çok sayıda askerlik mesleğini ifa eden kişilerden eşinin kendisini aldattığı yönündeki şikâyetlerle boşanma taleplerini almaktayız. Askerlik mesleği gibi uzun süre yurtdışında çalışan kişiler, ayrı şehirlerde çalışan memur eşler gibi örneklerde aldatma eylemleri de sık rastlandığı görülmektedir. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur sözü galiba en çok bu durumlarda doğrulanıyor. Bakıldığında bir eşin özellikle bir kadının en önemli anlarında kocasının yanında olmadığı, paylaşacak ortak şeylerin git gide kaybolduğu ve bunun da çeşitli bunalımlara sebep olduğu görülmektedir. Maalesef bu tarz uzun süreli ayrılıklarda bazı kadınların dış dünyanın da cazibesine kapıldığı görülmektedir.


Erkeğin Cinsel İsteksizliği veya Diğer Cinsel Sorunları

Kadınlar Neden Aldatır sorusunda aslında ilk akla gelen sorunlardan birisi de cinsel sorunlardır. Bazı durumlarda erkeğin isteksiz olduğu, uzun süreler kadın ile cinsel bir yaşam sürmediği görülmektedir. Cinsel dürtüler ve istekler doğal bir insani durumdur ve ihtiyaç olduğu dile getirilmektedir.

Bu ihtiyacın evli eşlerde uzun süreler giderilmemesi evliliğin bir ayağı olan cinsel hayatın ortadan kalkması evlilikten beklentilerin de giderek yok olmasına sebep olabilmektedir. Madem sen bunu önemsemiyorsun o zaman ben de önemseyen birini bulurum şeklindeki düşünceden hareketle eşini aldatan insanların olduğu görülmektedir. Bazı boşanma davaları sırf bu sebeple dahi açıldığı

Yargıtay tarafından da eşin cinsel isteksizliği ve cinsel hayatının olmamasını boşanma sebebi olarak kabul ettiği görülmektedir.

Burada şöyle bir yanlış anlaşılma olsun istemeyiz. Cinsel olarak isteksiz olan eşini aldatan suçsuz mu görülüyor ? Hayır elbette. Eşlerin sadakat yükümlülüğü devam etmektedir. Yalnızca sadakat yükümlülüğünü ihlal etmeyen eş makul süre de beklemesine rağmen diğer eşin cinsel hayata yaklaşmaması karşısında bu nedenle boşanma davası açabilir.

Hem aldatıp hem boşanma davası açarak kusursuzum diyemez. Hatta diğer eşten daha ağır bir kusuru olacağını belirtmek isteriz. Yine diğer cinsel sorunlara örnek verecek olursak ; eşin diğer eşe karşı cinsellikte de romantizme, aşk oyunlarına önem vermemesi, yatakta bencil davranması, cinsel açıdan tatminsizlik yaşaması. Erkeklerin kadının cinsel uyarı bölgelerini çok iyi öğrenmesi gerekir. Kendisini tutmasını ve kadını hazırlamasını bilmelidir. “kendi işini bitirip” eşine sırtını dönen erkek bir gün “sırtından vurulabilir. Diğer sorunlarda örnekleri artırmak mümkündür.

Evlilik, Arabulucu, Tokmak, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Diğer Sebepler

Elbette sayılan maddeler konuyu aydınlatmaya yeterli değil. Bunların dışında aldatma olmaz da denilemez. Bazen sebep bile olmaz ama aldatma olabilir. Saydığımız sebepler ekser yaşanan olayların ortak buluştuğu sebeplerdir. Bunlara biraz daha örnekler verecek olursak ;

 • – Aile baskısı nedeniyle yapılan gönülsüz evlilikler
 • – Eşinden sevgi görmeyen, değerli hissettirilmeyen kadının bu yönde arayışa girmesi
 • – Aile çatışmaları ve bu olaylarda eşinin sürekli kendi ailesinin yanında taraf tutması
 • – Misilleme yani erkeğin aldatması sonrası kadının da intikam amaçlı kocasını aldatması
 • – Alkol,uyuşturucu veya kumar gibi kötü alışkanlıklar
 • – Aşırı kıskançlık eylemleri
 • – Kalabalık aile yapısında yaşam
 • – Kocasının romantizm yaşatmaması, en küçük hediyelerle dahi karısını mutlu etmeye çalışmak yönündeki çabaların olmaması
 • – Uzun süre baskı altında yaşamış bir kadının bir anda sosyal ya da ekonomik olarak statü atlaması ve geçmiş dönemin acısını çıkarma dürtüsüne engel olamaması
 • – Depresyon
 • – Ruhsal Hastalıklar
 • – Kişilik Bozuklukları
 • – Hormonsal rahatsızlıklar
 • – Kadının varsa kötü arkadaş çevresi etkisiyle zamanla aldatmaya eğilim göstermesi, özenmesi veya deneme merakı
 • – Çok erken yaşta evlilik

Değindiğimiz üzere sebepler saymakla bitmez. Ne olursa olsun hangi gerekçe ile olursa olsun aldatma eyleminin kabul edilebilir bir haklılığı olamaz. Bizim inancımızda ilahi adalet denilen bir şey var, sistemde aldatma eylemi bir yere oturtulur ve zaman içinde bunun karşılığı bir ceza olarak mutlaka verilir.

Her zaman sadakat sadakat sadakat diyoruz.

Elbette artık evlilik gemisi yürümüyorsa, kangren haline gelmişse boşanmak isteği normal, hatta bundan daha normali yok. Ancak boşanma olmadan evlilik bitmeden bitmiş gibi davranmak, sadakat yükümlülüğünü ihlal etmek kabul edilebilirliği yoktur. Türk Medeni Kanunda Zina özel olarak sayılan bir boşanma sebebidir ve çok ağır yaptırımlar da öngörülmüştür.

Örneğin; zina sebebiyle boşanma gerçekleşirse hakim zina eden eşin mal rejiminden kaynaklı haklarını tamamen ortadan kaldırabilir. Yani zina eden kişi evlilik sürerken alınan mallardaki ortaklığından olabilmektedir. Bunun yanı sıra açılan davalarda ağır yüklü tazminatlar ödemek zorunda da kalabilmektedir. Sevgi saygı ve sadakatin yıllar geçtikçe azalmadığı aksine arttığı bir evlilik hayatı diliyoruz. Saygılarımızla

5/5 - (1)

Bu gönderiyi paylaş

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?