Kaçak Su Kullanmanın Cezası Nedir ?

Kaçak Su Kullanmanın Cezası Nedir ?

Kaçak su kullanma cezası, adından da anlayacağınız üzere kaçak yollar ile illegal bir şekilde su kullananlara verilen ceza türüdür. Bu ceza eskiden sadece idari para cezası olurken şimdiki zamanlarda sıkça rastlandığı için cezası artmış ve büyümüştür. Bu ceza DSİ tarafınca kaçak bir şekilde su kullananlara hırsızlık yapma suçundan yargılayarak hapis cezası hükmü vermiştir.


Bu konu ile ilgili TCK’da 142 – 1. Maddesinde kaçak su kullananlara hırsızlık kadar ağır olmasa da nitelikli hırsızlıktan dolayı bu suça mahkum etmektedir. Türk Ceza Yasasında 142. Maddede ise hırsızlık suçu ağırlaştırılmış bir şekilde bulunmaktadır. Bu durumda hırsızların cezası Türk Ceza Kanunun 141. Maddesine göre 12 aydan 36 aya kadar hapis cezası verilirken, nitelikli olan hırsızların yani kaçak su kullananların cezası Türk Ceza Kanunun 142 – 1. Maddesine göre 24 aydan 60 aya kadar hapis cezası bulunmaktadır. Bu suç, ne kadar kaçak su kullandığına göre değişebilmektedir.

Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Kaçak Su Kullananlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Kaçak su kullananlar, kendilerince ücretsiz su kullandıklarını zannetseler de, vergisini ve faturasını ödeyenlerin hakkına girmektedir. Bu noktada gören ve bilen kişiler mutlaka vatandaşlık hakkını kullanarak kaçak su kullananları ihbar etmelidirler. Bu ihbarı bulunduğunu şehirdeki su ve kanalizasyon idarelerine kaçak su kullananların adresleri ile beraber ihbar etmeleri sonucunda, yetkililer hemen kontrol ederek gerekli işlemleri yapacaktır.

Kaçak su kullanmanın cezası olarak hapis cezası alacak olan bu kişinin cezası ayrıca kullandığı su miktarına göre de artmaktadır. Bunun için eğer şubeye gitmeye vaktiniz yok ise ilinizde hangi firma hizmet veriyorsa, örneğin Gaziantep için GASKİ’yi arayarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Eğer bunu da yapamıyorsanız İnternet üzerinden kurumun resmi  adresine girerek ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca şunu hatırlatmakta fayda var, kaçak ya da usulsüz bir şekilde su kullananları ihbar edenlerin kimlikleri gizli tutulacağı için hiçbir şekilde korkmadan güvenle vatandaşlık hakkınızı kullanarak ihbarda bulunabilirsiniz.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?