Apartman kapıcıların çalışma süresi ne kadar ?

Kapıcıların çalışma süresi ne kadar ?

Konut Kapıcılarının Çalışma Saatleri

Konut kapıcıları, apartmanın temizliği, güvenliği, servisi ve bahçe bakımı gibi işlerden sorumlu oluyor. Ve genel olarak haftada 45 saat çalışıyorlar.
Kapıcıların görevleri;
Yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini yakmak ve ısısını ayarlayıp zamanında söndürmek, hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak, binanın ortak yerlerini ve tesislerin temizliğini sağlamak, demirbaşlar, araç ve gereçli düzenli bir şekilde bakımlı ve işler şekilde bulundurmak, kendisine ayrılmış olan konutu amacı dışında kullanmamak, korumak ve konuta kendisi ya da ailesinden gelecek zararları karşılamak, konutun güvenliğini sağlayacak önlemleri almak, belirlenmiş olan saatlerde servis hizmetlerini, çöpleri toplamayı, bahçe düzenlemelerini yerine getirmek.
Kapıcıların çalışma süreleri, Konut Kapıcıları Yönetmeliğinin 7. maddesinde açıklanıyor.
Madde 7 — Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saattir. Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabilir. Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebilir. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.
Çalışma saatleri ve ara saatlerine şu şekilde örnek verebiliriz;
06.30 – 09.30 (3saat çalışma)09.30 – 13.00 (Ara dinlenmesi)13.00 -14.30 (1,5 saat çalışma)14.30 – 18.00 (Ara dinlenmesi)18.00 – 21.00 (3 saat çalışma)
Söz konusu saatler Pazar günleri için geçerli değildir. Ve haftalık 45 saatin üzerine çıkılırsa, kapıcıların alacağı ücret zam uygulanmış şekilde olacaktır.
Daha fazla bilgi için doğrudan 05321670913 numaralı telefondan veya diğer iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?