Anlaşmalı Boşanma

anlaşmalı boşanma gaziantep

Anlaşmalı boşanma, tarafların boşanmanın mali ve evlilik birliğinden doğan çocukların durumu gibi her konuda anlaşarak boşanmaları anlamına gelmektedir.

1- Anlaşmalı boşanmanın en önemli ve ilk şartı eşlerin en az BİR yıl evli olması gerekmektedir. Yani dava açıldığı tarihte evlenme tarihinin üzerinden BİR yıl süre geçmiş olmalı gerekmektedir.

Türk Medeni Kanunu aileyi korumaya yönelik önlem almış ve bir yıldan az sürmüş evlilikler için anlaşmalı boşanma uygulamasına icazet vermemiştir. Burada Türk Medeni Kanunun amacı yeni evlilerin birbirini tanıması için zamana ihtiyaç duyacakları gerçeği olmuştur.

Eğer aile mahkemesi hakimi eşlerin dava tarihinde 1 (bir) yıldan az evli olduklarını tespit eder ise anlaşmalı boşanma davasını red edecektir.

Ancak 1 yıldan az süre ile evlilikleri devam etmiş eşler anlaşmalı boşanma dışında kalan boşanma sebeplerine dayanabilirler. Örneğin şiddetli geçimsizliğe dayalı boşanma davası. Bu durumda ise boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası değil, çekişmeli boşanma davası olacaktır.

2- Anlaşmalı boşanma davasının ikinci önemli şartı ise; eşlerin aynı anda boşanma davasını açması veya bir eşin açacağı boşanma davasını diğer eşin kabul etmesi olacaktır.

Buna göre eşler birlikte karar alıp mahkemeye müracat ederek anlaşmalı boşanma davası açabileceklerdir. Veya eşlerden biri anlaşmalı boşanma veya başka bir boşanma sebebine (mesela şiddetli geçimsizliğe) dayanarak dava açar ve diğer eşte bu davayı mahkeme hakimi huzurunda kabul eder ise bu durumda da anlaşmalı boşanma olarak kabul edilir.

Anlaşmalı boşanma için eşlerin her konuda aynı talepte bulunmaları gerekir. Peki nedir bu konular? Şöyle;

Eşler; boşanma, çocukların velayeti, iştirak veya yoksulluk nafakası, maddi veya manevi tazminat, ziynet eşyaları, malların paylaşılması ve diğer konularda mahkeme huzurunda talep birliği içinde olmalıdırlar. Eğer bu konularda aynı talepte bulunmazlar ise bu anlaşmalı boşanma olarak kabul edilmeyecektir.

3- Anlaşmalı boşanma davalının üçüncü şartı hakim huzurunda davacının ve davalının beyanlarının alınmasıdır. Tarafların mahkemede hazır bulunup hakim huzurunda boşanmak istediklerini beyan etmelidirler. Böylece mahkeme hakimi tarafların gerçekten boşanmak istediklerine kanaat getrmiş olacaktır. Bu olmazsa olmaz şartlardan biridir. Fakat hakim taraflardan birinin boşanmaya zorlandığını anlar ise anlaşmalı boşanma talebini red edecektir.

4- Dördüncü şart, hakimin boşanmanın mali sonuçları ve çocukların velayet / görüş günlerine ilişkin tarafların fikir birliğine vardıkları hususları onaylamalıdırlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşler boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin olarak her konuda anlaşmış olmalılardır. Yani yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, maddi / manevi tazminat ödeyip ödemeyeceği kararlaştırılmalıdır. Aynı şekilde çocukların velayetine, onların nafakalarına ve çocuklarla şahsi münasebet / görüş günlerinin tespit edilmesi konularında da taraflar anlaşmış olması gerekir.

Boşanmanın mali sonuçları ve çocukların velayet / şahsi münasebet durumlarına ilişkin konularda tam bir fikir birliği var ise taraflar duruşmadan önce anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyebilir. Eşler, boşanmak istediklerini ve boşanmanın mali sonuçlar ve çocukların velayeti ile şahsi münasebeti konularında fikir birliğinde vardıklarını protokole yazabilirler. Eşler protokol hazırlanmaksızın tüm bunları hakime de söyleyebilirler. Hakim, bu beyanları duruşma zaptına geçirecek ve taraflara imzalatacaktır. Bu dört şart da gerçekleştiğinde hakim, tarafların anlaşmalı olarak boşanmasına karar verecektir. Gaziantep Boşanma Avukatı. Gaziantep Anlaşmalı Boşanma

Gaziantep Boşanma İstatistikleri

Anlaşmalı Boşanma
Çekişmeli Boşanma

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında

✅ Gaziantep aile hukuku✅ Gaziantep velayet avukatı
✅ Gaziantep boşanma avukatı✅ Gaziantep en kısa sürede boşanma
✅ Gaziantep anlaşmalı boşanma avukatı✅ Gaziantep aile mahkemesi
✅ Gaziantep çekişmeli boşanma avukatı✅ Gaziantep online danışman

Gaziantep Adliye Aile Mahkemesi İletişim Bilgileri

SANTRAL OPERATÖRÜ ÇAĞRI MERKEZİ : ( 0342 ) 321 36 36 Gaziantep Adalet Sarayı Ana Hizmet Binası : Zeytinli Mah. Turgut Özal Bulv. No:1/1 27500 Gaziantep

GAZİANTEP AİLE MAHKEMELERİ
GAZİANTEP 1 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4128
KALEM4123
GAZİANTEP 2 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4126
KALEM4117
GAZİANTEP 3 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4111
KALEM4114
GAZİANTEP 4 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4107
KALEM4106
GAZİANTEP 5 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4095
KALEM4097
GAZİANTEP 6 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4086
KALEM4092
GAZİANTEP 7 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4078
KALEM4080
GAZİANTEP 8 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4077
KALEM4073
GAZİANTEP 9 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4518
KALEM4524
GAZİANTEP 10 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4515
KALEM4512
Uzman Arabulucu Avukat Abdulkadir AKILLAR Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Avukat Abdulkadir AKILLAR, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine Türkiye derecesiyle girerek kısa sürede başarılı bir şekilde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Gaziantep Barosuna kayıtlı olarak “Çukur Mahallesi Dr.Mecit Barlas Caddesi Suburcu İş merkezi Kat:2 No:6 Şahinbey / Gaziantep” adresinde Avukatlık Ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti vermektedir.

Avukat Abdulkadir AKILLAR Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabulucular Siciline Kayıtlı Uzman Arabulucu olarak da görev yapmaktadır. Arabuluculuk Vasfında

Banka ve Finans Hukuku, İnşaat Hukuku ile Enerji Hukuku Uzman Arabuluculuk kapsamında da çalışmaları devam etmektedir.

Arabuluculuk vasfı yanı sıra Aktüerya Uzmanlığı Hesap Bilirkişilik vasfı ve eğitimi de bulunmaktadır.

Özel çalışma ise Aile ve İş Hukukudur. Gaziantep ilinde özellikle Aile Hukuku ve İş Hukuku alanında ön plana çıkmış ve bu alanda gerek meslektaşları gerekse de vatandaşlar tarafından bilgisi ve deneyimi rağbet görmektedir.

Akıllar Hukuk Bürosunda kurucu ortak olarak Aile Hukuku, İş Hukuku alanlarında hizmet vermekte ofisin diğer ekibi ise  Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Bilişim Suçları, İdare Hukuku, Fikri Haklar , Tüketici Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Miras Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, İcra Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Vergi Hukuku, KVKK, Trafik Hukuku, Sağlık Hukuku gibi diğer hukuk alanları da dahil branş branş ayırarak her branş için de alanında uzman bir avukatla çalışmanızı sağlayacak bir sistemle hukuk hayatına devam etmektedir.

En karakteristik özellikleri arasında azimli, iştiyaklı, sıkı takipçi oluşu ve her zaman ulaşılabilir olması yer almaktadır.

Müvekkillerine vermiş olduğu hukuki süreç hakkındaki detaylı bilgilendirmeler ve sürecin tüm olasılıkları ile ilgili aydınlatmalar ile başarılı sonuçlar kendisini memnuniyet oranı çok yüksek avukat seviyesine taşımıştır.

Toplumun genelini ilgilendiren birçok davada başarı yakalamış ve hatta NTV, TRT 1, Anadolu Haber Ajansı, Show TV, Milliyet, Hürriyet, Yeni Şafak, DHA, Haber 7 ve diğer TV Kanalları ve Haber Siteleri ve Genel/Yerel Gazetelerde bu davalar yayın konusu edilmiş ve kendisinden çeşitli tarih ve zamanlarda röportajlar alınmıştır.

İngilizce bilmektedir. Ayrıca Arapçası orta düzeyde olsa da tercüman eşliğinde Arap müvekkilleri ağırlamaktadır.

Düzenli olarak çeşitli yayın alanlarında makaleler yazmaktadır.

Avukat Abdulkadir Akıllar’dan hukuki hizmet almak istemeniz durumunda sitemizde belirtilen iletişim adreslerinden kendisini ya da ofisimizi arayabilirsiniz.

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?