Anayasa Mahkemesi,Vergi Borcu Nedeni İle Kişinin Yaşadığı Eve Haciz Konulması Hak İhlalidir

Anayasa Mahkemesi,Vergi Borcu Nedeni İle Kişinin Yaşadığı Eve Haciz Konulması Hak İhlalidir

Vergi Borcu Nedeni İle Kişinin Yaşadığı Eve Haciz Konulması Hak İhlalidirAnayasa Mahkemesinin 1/7/2020 Tarihli ve 2016/4293 Başvuru Numaralı Kararı, 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Açıklanan karar kapsamında vergi borcu olan kişileri yakından ilgilendiren bir uygulama hayata geçirilmiş oldu.
OTURULAN EVİN VERGİ BORCU NEDENİ İLE HACİZ EDİLMESİ HAK İHLALİ SAYILDI!
Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında ödenmeyen vergi borcu için taşınmaza haciz konulması nedeniyle mülkiyet hakkının ihlal edilmesi olarak kabul edildi. 26 Şubat 2016 tarihinde yapılan başvuruyu görüşmeye alan Anayasa Mahkemesi 1974 doğumlu öğretmenin talebini haklı buldu. Yapılan açıklamada “Somut olayda yapılan yargılama sürecinin bütününe bakıldığında başvurucunun haline münasip ev iddiası açıklığa kavuşturulamamıştır. Söz konusu iddia mülkiyet hakkının korunması yönünden önem taşımaktadır. Zira bu hususun tespiti haciz işleminin gerçekleştirilmesi, kapsamı ve sonuçları yönünden belirleyici olacaktır. Dolayısıyla mülkiyet hakkına ilişkin yargılamanın sonucu bakımından esasa etkili söz konusu iddia yönünden derece mahkemelerince yapılan değerlendirmenin yeterli olmadığı anlaşılmıştır.
Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir” ifadelerine yer verildi. Taşınmazına vergi borcu nedeniyle haciz konulmasını eleştiren öğretmen bunun kanuni dayanaktan yoksun olduğunu belirterek yapmış olduğu tüm itirazların ve başvuruların reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunurken Anayasa Mahkemesi yapılan görüşme sonrasında öğretmeni haklı bularak konu hakkında milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir kararı açıklamış oldu.
Daha fazla bilgi için doğrudan 05321670913 numaralı telefondan veya diğeri iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?