Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma için gerekli evraklar

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır Sıkça Sorulan Sorular

Kıdem Tazminatı Neye Göre Belirlenir

İşçiye ödenecek olan kıdem tazminatı her geçen tam yıl için en az 30 günlük ücret tutarıdır. Burada brüt yani giydirilmiş ücrete göre hesaplama yapılır.
Örneğin işçinin brüt maaşı 4.191,00 TL ise
9 Yıl x 4191 TL = 37.719.
3 Ay x 4191/12 = 1143.
9 Gün x 4191/365 = 103.
Toplam Hak Edilen Kıdem Tazminatı =37.719 + 1143 + 103 = 38.965 TL olacaktır.

İşten çıkarken tazminat nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı çalışanın, çalıştığı süreye göre belirlenmektedir. Şöyle ki Çalışanın çalıştığı toplam yıl sayısı ile aldığı son brüt ücret (yol, yemek ve diğer yan ödemelerle birlikte) çarpılır. Tam yıl sürenin dışında kalan sürenin toplam gün sayısı belirlenir ve günlük brüt ücretle çarpılır.

10 yıl çalışan ne kadar tazminat alır?

Brüt ücret ile çalışılan yılın çarpımı sonucu toplam kıdem tazminatına ulaşılıyor. Bugün asgari ücret ile çalışan bir işçi için brüt ücret 3.577 lira olduğundan, asgari ücretli bir çalışan işyerinde 10 yıldır çalışıyorsa, 35.775 lira tazminata hak kazanıyor.

Kıdem tazminatı hesaplamasında tavan sınır var mı?

Emekli olmayı düşünenler, bazı durumlarda çalışan için alacakları tazminatın en fazla ne kadar olacağı bu tavan üzerinden hesaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 2021 yılı için açıklanan tavan 12 bin 976 lira olup, 2022 yılına ait asgari ücrete bağlı olarak bu kalemde de artış yaşandı ve 15 bin 371,40 liraya yükseldi.

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi?

Yürürlükte bulunan yasal düzenlemeler gereği, işten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin kıdem tazminat talep hakkı bulunmamaktadır. Fakat işçi, “İş mevzuatında gösterilen haklı bir sebep” ileri sürerek iş yerinden ayrılırsa, işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Burada hatalı bir işlem yapmamak için mutlaka bir işçi avukatı ile görüşerek süreci ilerlemeniz faydalı olacaktır.

1 senelik tazminat en fazla ne kadar ?

Kıdem tazminatı tavan tutarı (1 yıl çalışma karşılığında alınabilecek en yüksek kıdem tazminatı tutarı) 2021 yılının ikinci yarısı için 12 bin 976 TL olarak belirlendi. 2022 yılı için de bu tutar 15 bin 371,40 liraya yükseldi.

Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Kıdem tazminatı tavan ücreti neye göre belirlenir?

Yapılan düzenleme ile devlet memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna (şu anda Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı) yıllık ödenecek minimum emekli ikramiyesi tutarı göz önünde bulundurularak yapılan hesaplama şekline kıdem tazminatı tavanı denir.

1 yıl çalışan tazminat alabilir mi?

1 yılı dolduran ve işveren tarafından iş akdi haksız ya da sebepsiz sonlandırılan çalışanlara kıdem tazminatı verilir. Kıdem tazminatı yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi 1 yılı dolduran ve işveren tarafından iş akdi sonlandırılan ya da haklı olarak işi bırakan, erkekler için askerlik sebebiyle işi bırakan, kadınlar için evlilik sebebiyle işi bırakan veya emeklilik sebebiyle işi bırakan çalışanlara verilir. Eğer kişi kendi isteğiyle haklı bir sebep olmaksızın istifa ederse kıdem tazminatı hakkı olmayacaktır.

15 yıl çalışan istifa ederse tazminat alır mı?

3600 Gün ve 15 Yıl Üzerinden Emeklilik Sebebiyle İşten Ayrılma Hakkında yasal durum şöyle; Toplam 3600 gün prim ödenmiş olmak kaydı ile fiili hizmet süresi 15 yıl olanlar yaş dışında emeklilik şartlarını sağladığı gerekçesi ile işten ayrılma ve kıdem tazminatı alabilme hakkına sahiptir. Bu sürenin aynı iş yerinde geçmesi gerekmez. Kişinin ilk sigortalılık tarihi 08.09.199 tarihinden önce başlamış olmalıdır. Kişinin bu konuda SGK kurumundan şartları taşıdığına dair belge alması gerekmektedir. Bu belgeyi yazılı olarak işverene bildirerek iş akdi sonlandırılırsa tazminat hakkı doğacaktır. BU ihtimalde kıdem tazminatı ödenir, ihbar ödenmez.

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

İhbar tazminatı iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olup, iş sözleşmesini kendisi fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dolayısıyla haklı nedenle bile olsa istifa halinde işçinin ihbar tazminatı alması söz konusu değildir.

Hangi durumlarda tazminat alabilirim?

İşyerinden tazminat alma şartları;
İşçinin işyerinden, kendi rızası olmadan çıkarılması (mobbing) ya da işverenin işten çıkarması
İşçi-işveren arasında gerçekleştirilen iş akdinin haksız yere feshedilmesi.
İşçinin en az 1 yıldır çalışıyor olması
İşçinin haklı bir sebep göstererek, işten kendi isteğiyle ayrılması

Kıdem tazminatı 2022 ne kadar?

Yılda iki kez bakanlık tarafından belirlenen kıdem tazminatında yeni tavan oranı da güncellendi. Yeni kıdem tazminatı 2022 tavanı 15 bin 371,40 liraya çıktı!

Asgari ücret maaşı ne kadar oldu?

Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücret rakamları açıklandı. 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücrete büyük oranda değişmiş olup 5500 liraya yükselmiştir

Bu konu hakkında diğer makalelerimiz içn tıklayın.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?