2019 YILI İSTİNAF SINIRI, BAM KARARLARINA KARŞI TEMYİZ SINIRI, TEMYİZ İSTEMİNDE DURUŞMA SINIRI, SENETLE İSPAT SINIRLARI

Tokmak, Terazi, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

2019 YILI İSTİNAF SINIRI, BAM KARARLARINA KARŞI TEMYİZ SINIRI, TEMYİZ İSTEMİNDE DURUŞMA SINIRI, SENETLE İSPAT SINIRLARI

Kimler Temyiz Hakkına Sahiptir?

Temyiz işlemini yapabilmek için davanın tarafı konumunda olmak gereklidir. Davada yargılanan kişi bu hakkı kullanabilir. Ayrıca bu hukuksal haktan yararlanabilecek olanlar dava sanığının yasal temsilcileri, avukatı veya eşi olup bu başvuruyu gerçekleştirebilirler.

Davaya müdahil olan kişiler arasında şikayetçiler, mağdurlar, suçtan zarar gören üçüncü kişiler dava içerisinde yer almalarından kaynaklı yerel mahkeme kararını temyiz hakkına sahiptirler. Cumhuriyet savcısı hükmün bozulması için bu hakkı kendisinde barındırmaz.

Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hukuk kuralları içerisinde yasal bir hak olarak görülen durumda bölge adliye mahkemesine dilekçe verilmesiyle başvurusu gerçekleştirilir. Verilen dilekçe içerisinde temyizin neden istenildiğine dair nedenler açıkça belirtilmelidir. Sanığın hükümlü olduğu ceza miktarı ne olursa olsun kendiliğinden temyize tabi mahkeme kararları olmaz. Kanun içerisinde istinaf incelemesi açısından 15 yıl veya daha fazla hapis cezaları için yeniden düzenlemeleri yapılmıştır.

Tokmak, Terazi, Hukuk, Adalet, Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu içinde düzenlemelerde resen temyiz kurumuna mevcut kanunda yer verilmemiştir. Sanık tutuklu olsa da yasal hakkının başvurusunu yapabilir. Başvuruyu gerçekleştirmek için bulunduğu cezaevi müdürlüğüne dilekçeyi göndererek temyiz süreci başlamasını talep edebilir.

HMK’nın 200. 201. 341. 362. ve 369. maddelerdeki parasal sınırlar 01.01.2019 tarihinden itibaren aşağıdaki gibi olmuştur.

İstinaf sınırı: 4.400 TL

BAM kararlarına karşı temyiz sınırı :58.800 TL

Temyiz incelemesinde duruşma sınırı: 88.210 TL

Senetle ispat zorunluluğu ve senede karşı tanıkla ispat yasağı sınırı: 3.660 TL

HMK‘nın 200. 201. 341. 362. ve 369. maddelerdeki parasal sınırlar 01.01.2019 tarihinden itibaren aşağıdaki gibi olmuştur.İstinaf sınırı : 4.400 TL BAM kararlarına karşı temyiz sınırı : 58.800 TLTemyiz incelemesinde duruşma sınırı : 88.210 TLSenetle ispat zorunluluğu ve senede karşı tanıkla ispat yasağı sınırı : 3.660 TL
Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?